Infolinia +48 94 311 58 25 | +48 795 128 108 email lato@yeticlub.pl pon-pt. 09:00-17:00 sob: 10:00-14:00
Najlepszy wybór
  • Łatwa rezerwacja i profesjonalne centrum obsługi
  • Wyjątkowe programy - nasze kolonie nie mają sobie równych pod względem atrakcji
  • Najniższa cena i specjalne promocje tylko dla naszych Klientów
  • Doświadczenie - od blisko 20 lat specjalizujemy się w koloniach i obozach
  • Najwyższa jakość - starannie dobieramy kontrahentów aby zapewnić najwyższą jakość naszych kolonii
Kategorie blog
Oferta dnia
Obozy dla dzieci 2018 - TRZEBAWIE 2018 -prawdopodobnie  najlepszy obóz jaki widziałeś ... Obozy dla dzieci 2018 - TRZEBAWIE 2018 -prawdopodobnie najlepszy obóz jaki widziałeś ...

 TRZEBAWIE 2018! Masz dość nudnych obozów ? Takiego programu i takiej ilości atrakcji nie znajdziesz nigdzie więcej... Jak zabawa to na maxa ... Sam stuninguj swojego malucha i weź nim udział w pchanym...

1 549,00 zł 1 399,00 zł
szt.
Kolonie dla dzieci w górach 2018 - obóz letni  dla dzieci 9-15 lat - Mali Taternicy - Biały Dunajec Kolonie dla dzieci w górach 2018 - obóz letni dla dzieci 9-15 lat - Mali Taternicy - Biały Dunajec

Kolonie letnie w górach 2018. MALI TATERNICY - dla dzieci w wieku 9-15 lat. Biały Dunajec k/Zakopanego. Czy marzyłeś o całodniowym pobycie w Tatralandii na Słowacji? Zapraszamy w...

1 285,00 zł
szt.
Chmura tagów
Obozy młodzieżowe - Francja - przewodnik

FRANCJA - informacje praktyczne dla uczestników obozów młodzieżowych we Francji:::

 

   

Francja jest największym krajem Europy Zachodniej. Graniczy z Andorą, Belgią, Hiszpanią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami i księstwem Monako.
Francja ma kształt sześciokąta, dlatego Francuzi często nazywaja swój kraj "l'exagone". Kraj otaczają trzy morza: Śródziemne, Północne, Liguryjskie, a także Ocean Atlantycki. Oznacza to, że jako jedyny europejski kraj geograficznie należy do północy i południa.

Pełna nazwa: République Française
Ustrój polityczny: republika
Stolica: Paryż
Powierzchnia: 547 030 km2
Ludność: 59,4 mln
Waluta: EUR
Język: francuski
Nr.kierunkowy: +33
Strefa czasowa: GMT +1 (w lecie +2)
Napięcie: 220V

Francja to przede wszystkim wspaniały Paryż ale znaleźć tu można wiele innych niemalże równie pięknych miast. Są to: Marsylia i Nicea ze swym włosko – arabskim klimatem kosmopolitycznych miast kupieckich renesansu. Na północy, warto odwiedzić miasta Normandzkie – Caen , na zachodzie min. winną stolicę Bordeaux i La Rochelle – niegdyś główny port handlujący z koloniami Indii Zachodnich.

Kuchnia francuska
Każdy region cechuje specyficzna kuchnia, co związane jest z występującym klimatem.
Jednocześnie wszyscy Francuzi wykazują zamiło-wanie do wina i serów. Francja słynie z produkcji serów na cały świat, wytwarza się ich tutaj blisko 340 gatunków. Prawie każdy region ma również swój gatunek wina (jest ich około 547). Znane francuskie regiony uprawy winorośli to Alzacja, Bordeaux, Burgundia, Dolina Loary, Dolina Rodanu, Langwedocja, Prowansja, Roussillon, Szampania. Wspólne posiłki w kuchni francuskiej są prawie rytuałem.

Dobry francuski posiłek powinien zakonczyć się kawałkiem sera i lampką wina. Podaje się wino białe, czerwone lub różowe w zależności od spożywanego posiłku. Z serów najbardziej znane gatunki to brie, camembert, cantal, roquefort. Francuzi znani są również jako amatorzy żabich udek i ślimaków.

Ważne numery telefonów:
Policja: 17
Straż pożarna: 18
Pogotowie: 15
Europejski tel. ratunkowy: 112
 
Dzwoniąc z Polski do Francji wybieramy numer międzynarodowy 0033 + numer kierunkowy miasta + numer abonenta. We Francji najlepiej używać kart telefonicznych tzw. telecarte - małe (50 impulsów) za ok. 8 EUR oraz duże (120 impulsów) za ok. 15,5 EUR.
Znaczki pocztowe timbres można kupić na poczcie oraz w kioskach, kosztują ok. 0,56 EUR.
Zdrowie
Pomoc można uzyskać w szpitalu, centrum zdrowia lub przychodni. Wizyty domowe i w święta są droższe. Obywatelom Polski przysługuje zwrot kosztów leczenia, jeśli posiadają formularz E111, który można odebrać z regionalnego oddziału NFZ. Wcześniejsze szczepienia nie są wymagane, można ewentualnie zaszczepić się przeciwko tężcowi.
Apteki we Francji otwarte są w godzinach od 9 do 19-20, prowadzą również dyżury nocne oraz w niedziele i święta.

Pobyt dłuższy niż 90 dni
Mimo, że od 1 maja 2004r. Polacy cieszą się nieograniczoną swobodą osiedlania się na terytorium całej Unii Europejskiej, osoby, które planują pobyt we Francji dłuższy niż 3 miesiące, muszą wystąpić o kartę pobytu Communauté Européenne. Odpowiedni wniosek można złożyć w prefekturze lub w komisariacie policji w miejscu zamieszkania. Zwolnione z tego obowiązku są osoby nie podejmujące działalności zarobkowej, czyli studenci, emeryci oraz osoby żyjące z własnego kapitału. Osoby aktywne zawodowo zobowiązane są do uzyskania karty pobytu oraz pozwolenia na pracę. Warunkiem koniecznym jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego.

Przepisy celne
Razem z wejściem Polski do Unii Europejskiej zniknęły granice celne, a turyści podróżujący między Polską a Francją nie podlegają żadnym ograniczeniom, jeśli chodzi o zakupione towary, o ile przeznaczone są do użytku osobistego. Przewożone towary uznaje się za do użytku osobistego, jeżeli nie przekraczają ilości: 800 papierosów, 1 kg tytoniu, 10 litrów spirytusu, 110 litrów piwa, 20 litrów wina z większą zawartością alkoholu, 90 litrów wina, w tym 60 litrów wina musującego, 110 litrów piwa.

Podróżowanie
Francja może się poszczycić jedną z najlepszych na świecie infrastrukturą transportową. Samolotem można dostać się bezpośrednio z Warszawy do Paryża, Nicei i Lyonu. Paryż ma też trzy duże lotniska: Charles'a de Gaulle'a, Bourget oraz Orly.

Obecnie koszty przelotu do Francji są znacznie niższe dzięki tanim liniom lotniczym Sky Europe, WizzAir, Germanwings. Sieć kolejowa jest rozbudowana, a turyści mają sporo zniżek.
Duże odległości we Francji najlepiej pokonywać szybkim pociągiem TGV. Przykładowo przejazd z Paryża do Marsylii trwa 3 godziny, ale cena biletu wynosi ok. 80 euro. Do Francji można dojechać samochodem przez Niemcy autostradą A5 lub trasą przez Austrię, która jest znacznie dłuższa. Sieć dróg we Francji jest bardzo dobrze rozbudowana. Drogami narodowymi jeździ się wolniej, ale pozwala to zaoszczędzić sporo pieniędzy.

We Francji płaci się za odcinki autostrady. Punkty pobierania opłat znajdują się przy wjeździe. Autostrady oznaczone są jako drogi A lub E, dopuszczalna predkość wynosi 130km/h. Oprócz tego można jeździć niepłatnymi drogami narodowymi - N i departamentowymi. Dopuszczalna predkość w terenie zabudowanym to 50 km/h, a w niezabudowanym to 90 km/h.

Słowniczek
Bonjour - Dzień dobry
Bonsoir - Dobry wieczór
Au revoir - Do zobaczenia
Merci - Dziękuję
Oui - Tak
Non - Nie
Pardon - Przepraszam
Comment t'appelles-tu? - Jak się nazywasz?
Je m'appelle ... - Nazywam się ...
Ca va? - Co słychać?
Je ne comprends pas - Nie rozumiem
do góry
Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl